Jak se to má s jazykovým rozložením ve světě.
Jelikož jsme se sami už kolikrát dostali do debaty o tom, jak se to má s jazykovým rozložením na světě, které jazyky jsou ty nejfrekventovanější a jestli se vyplatí učit se spíš francouzsky nebo španělsky, rozhodli jsme se udělat si malý průzkum a trochu tuto oblast zmapovat.
Zaměřili jsme se na každý stát světa a vypsali jsme si jeho úřední jazyk, případně i jazyky, kterými se v dané oblasti běžně hovoří. A k čemu jsme dospěli?
Asi pro nikoho nebude překvapením, že v nejvíce zemích světa se hovoří anglicky. Kontinentální rozložení však překvapení přinést může. Konkrétně se anglicky mluví v 73 zemích. Z toho jich 24 leží v Africe, 16 v Severní Americe, 15 v Oceánii, 13 v Asii, 3 v Evropě a 2 v Jižní Americe.
Druhým nejfrekventovanějším jazykem je z tohoto pohledu francouzština. Domluvíte se jí ve 36 státech světa. Nejvíce se jí hovoří v Africe, kde je úředním nebo hojně používaným jazykem ve 22 zemích. Dále se používá v 6 zemích Evropy, 5 zemích Severní Ameriky, 2 zemích Asie a 1 zemi Oceánie.
Na třetím místě se umístila španělština, kterou používají ve 24 státech světa. Možná někoho překvapí, že se více španělsky mluvících států nachází v Severní Americe než v Jižní Americe. V té Severní jich najdete 11, zatímco v Jižní 9. Další 2 země nalezneme v Evropě, 1 v Asii a 1 v Africe.
Více co přijde dál? Možná ano. Dalším jazykem našeho žebříčku totiž je ruština. Tou hovoří obyvatelé 8 států světa, z nichž 7 leží v Asii (za předpokladu, že Rusko počítáme do Asie) a 1 v Evropě.
Páté místo v četnosti použití obsadila němčina. Německy hovoří obyvatelé 7 států světa, z nichž 6 leží v Evropě a jeden v Africe.
Nakonec uvedeme italštinu, která se sice neřadí mezi světové jazyky, ale která nabírá na popularitě. Tou se domluvíte v 5 státech světa, ačkoli výlučně v Evropě.
Nutno však dodat, že pokud bychom vytvořili žebříček na základě počtu rodilých mluvčích a ne na základě počtu zemí, kde se řeč používá, pořadí by se trochu upravilo. Bereme-li v potaz 5 srovnávaných jazyků, pak je to:
- angličtina (cca 514 milionů obyvatel)
- španělština (cca 425 milionů obyvatel)
- francouzština (cca 129 milionů obyvatel)
- ruština (cca 275 milionů obyvatel)
- němčina (cca 125 milionů obyvatel)
- italština (cca 67,5 milionů obyvatel)
Tak co, už víte, který jazyk se naučíte příště? 🙂